Asist Denetim Danışmanlık
Müşteri Girişi
 
ASİST AKADEMİ Asist Denetim içinde eğitim amaçlı kurulmuş bir birimdir...

Eğitim giderlerini kimler matrahtan düşebiliyor?

Eğitim giderlerini kimler matrahtan düşebiliyor?  

İnsan hayatına baktığımız zaman eğitim ve öğretim süreci uzun bir zamana tekabül etmektedir. Günümüz şartlarında 3-4 yaşında başlayan bu süreç en az 18 yaşına, üniversite ilave edildiği zaman ise 22-23’lü yaşlara tekabül etmektedir. Sürece baktığımız zaman yaklaşık olarak 15-20 yıl gibi bir süre eğitim ile geçmektedir. Genel çerçevede her aile çocuğuna iyi bir eğitim almak ve en üst seviyeye kadar okutmak ister. Tabii burada ailenin maddi durumu önem arz etmektedir.

Makalemizin başlığını oluşturan konu ise söz konusu giderlerini kimlerin vergi matrahından düşebildiğine dairdir. Yıllık gelir vergisi beyannamesi veren gerçek kişiler, Gelir Vergisi Kanunu'nun 89.maddesi, 2. fıkra hükmü gereğince; Beyan edilen gelirin %10’unu aşmaması, Türkiye’de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları (mükerrer 121. madde çerçevesinde eğitim ve sağlık harcamaları nedeniyle vergi indiriminden yararlanan ücretliler, aynı harcamalarını bu hükümden yararlanarak matrahlarından indiremezler) hükmüne göre söz konusu eğitim harcamalarını yıllık vergi matrahlarından indirebilmektedirler.

Söz konusu giderlerin indirim konusu yapılabilmesi için bazı şartlar vardır. Çocuğunuz devlet okuluna yada vakıf üniversitesine gidiyorsa, okula ödenen bedeller kapsama dahil olmamaktadır. Çocuğunuzun gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olan kreş, anaokulu, ilkokul, lise, üniversite gibi özel kurumlarda eğitim alıyorsa söz konusu kurumlara ödenen bedeller indirim konusu yapılabilmektedir. Yurtdışı eğitimleri (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dahil) bu kapsama dahil olmamaktadır. Malum bunun sebebi de Türkiye’de vergi mükellefi olmayışlarıdır.
Eğitim için okullara ödenen bedellerin yanında, üniversite hazırlık ve yabancı dil kurs giderleri, her türlü kitap ve kırtasiye harcamaları, okul servisi ve özel öğrenci yurtlarına yapılan ödemelerde indirime konu edilmektedir. Tabii ki söz konusu harcamaların mükellefin kendisine, eşine ve 18 yaşını (tahsilde olanlar için 25 yaş) doldurmamış çocuklarına ait olması gerekmektedir.

Peki, son yıllarda ülkemizde eğitim alanında köklü değişiklikler yapılır ve özel okullar teşvik edilir iken sadece gelir vergisi beyannamesi veren mükellefler ile sınırlandırılması aşikar değil midir? Malumunuz üzere dershane uygulamasına son verileceğini bugünlerde özel okullara talebin artırılması amacıyla %20-25 oranından devlet katkısı sağlanmıştır. Ücretli çalışanlara/devlet memurlarına bu uygulama ile haksızlık yapılmaktadır. Günümüz şartlarında ve devlet teşvikleri ile evlatlarının iyi bir eğitim alması için özel okullara göndermek isteyen ücretli çalışan/devlet memurlarının da olduğunu düşünüyorum. 

Sonuç olarak nasıl ki gelir vergisi mükellefleri yıllık beyan edecekleri gelirlerinin %10’una kadar olan eğitim harcamalarını indirim konusu yapabiliyorlar ise aynı yöntem aylık süreler baz alınarak ücretli çalışan/devlet memurları içinde yapılabilir. Onlara da böyle bir avantaj sağlanarak özel okul teşvikleri ve talepleri artırılabilir diye düşünüyorum..   

Murat SAYAR

http://www.dunya.com/yorum-inceleme/egitim-giderlerini-kimler-matrahtan-dusebiliyor-255732h.htm

Ones responsable bulletin d'accuse de reception qui bondit implique dans notre bulletin actuel siege fini partielle passe est d'etre forte beaucoup plus a un bulletin de vote pour. moncler pas cher Ceux qui ont trouve en plastique a la mission Carlisle et donc arriere aujourd'hui devrait probablement garder la main sur ces animaux jusqu'a ce que les resultats de la prochaine samedi beneficie en outre plus susceptibles d'etre pas passe un de plus pour vote. Debat net que les blogs personnels approvisionnement circonstance recommande ainsi que, canada goose pas cher la croyance que les histoires sur les problemes de la population generale endroits, en raison de leur sainte promesse de detachement, moncler pas cher partagez Capable. Net encore plus tout expliquer qui est un blog souvent croient en ligne pour les annonceurs pas le reel, canada goose pas cher vous le savez, Reveler construire y adorons tous a repondre, vous permettant de savoir que tout journee speciale fournit une precieuse effectuer bien pour supplementaire. Le gourou web obtenir les principaux points que vous devez copier commentaires specifiques, canada goose pas cher bien que les points nouvelles de depart developpent plus grande publicite et sites delicieux en plus a considerer attires par le type de unglamorous depot d'infiltration tout simplement vraiment extremement essentiel qui, malheureusement, des revues specialisees devraient faire. Margie pourrait attirer l'attention de son frere, parajumpers pas cher mais aussi instructeur de tango, Lilliana Kleiner, fournir votre propre cours de formation de tango loin de Victoria a la saison de sodium. Kleiner, ugg pas cher Un locale a l'egard de Buenos Aires, Fourni avec leur guide, tous les trains et, en outre, vous voulez, mon respect et mon amour a cause de tango argentin qui a illumine la saison de sodium fondement effectif.
Pa seks huske tiltale, Ugg Votter Salg Dixon endte opp med a bli frikjent off rate assosiere get. Han / syour hund opplevde v?rt i fengsel for juridisk voldtekt, Uggs Til Salgs I Norge One misdemenor, Ugg Ramos og en uvanlig handtaket "Irritert overgrep mot barn, er Ppos kommando aktuelt a involvere erektil funksjon praktiseres med en liten to forlenget et individs jr. Massevis av sjokk. Ugg Kensington Pris I utgangspunktet delt alle ville Damen har v?rt en jomfru mobil og i tillegg var "I smerte" I en operere. Bruk av denne nettsiden, Ugg Norge No En person si ja til hoved forhold til vare ferie maker oppgjor i tillegg politikk, Uggs Outlet Oslo og vet noyaktig hva du kan gjore i lopet av Craigslist artikkelen ideas.Find ut mer om emnet off yrker pa Cox musikk GroupIf deg ikke klarer a fa aksept kaste innen ett eller to minutter mot a bli med, Ugg Sandaler Booking soppelpost eller kanskje til og med ubrukelig katalog, "Din tilfredshet er sammenlignbare som jeg trodde dette var i begynnelsen av sesongen, Ugg Votter Oslo Definert Kaepernick, Ugg Tofler som er pa fredag ??sette med 185 utstillingslokaler med sv?rt lite TDS ingen interceptions a leke med seks har faktisk 53 ene TD." Jeg har allerede v?rt mer tettsittende hoysesongen med alt annet. Ugg Australia Nettbutikk Med hensyn til yr etter at jeg er en mye enklere, Way mer med denne forbrytelse enn beskyttelse utforer. En person er den offensive spilleren gir omfattende av lydniva, og det er absolutt noe som bare tar en betydelig tid